Share This Item:
PRODUCT INFORMATION
SGP1103S Gauge Pillar For Pod Toyota Hilux 2015 - GUN N80 Single Piece
Designed specifically for Toyota Hilux N80 models from 2015 onwards SAAS single piece pillar pods are a low profile ABS formed gauge holder perfect for mounting SAAS 52mm gauges.
Manufactured right here in Melbourne, Australia, our one piece pods are a clip over fitment and are compatible with SRS systems
Fitting Notes:
For drivers over 180cm in height, or if you use a high seating position, the top gauge display may be obscured slightly by the grab handle
Features
- OE factory look
- Nests your gauges as close as possible to the pillar for minimal vision impedance
- Pillar pod type: Replacement
- Made with tough ABS plastic
- Airbag compatible
- Finished in virgin black ABS - Paintable to match interior (also available in Charcoal SGP1103SC and Light Grey SGP1103SLG)
- Suits 2 x 52mm gauges
- Maximum gauge depth 50mm
| SKU | SGP1103S |
| Barcode # | 9348391035012 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.740m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.015540000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
