Share This Item:
PRODUCT INFORMATION
SGP1103SC Gauge Pillar Pod For Toyota Hilux 2015 - GUN N80 Charcoal Painted
Designed specifically for Toyota Hilux N80 models from 2015 onwards SAAS single piece pillar pods are a low profile ABS formed gauge holder perfect for mounting SAAS 52mm gauges.
Manufactured and hand painted right here in Melbourne, Australia, our one piece pods are a clip over fitment and are compatible with SRS systems. The charcoal finish compliments the factory interior trim colourway.
Fitting Notes:
For drivers over 180cm in height, or if you use a high seating position, the top gauge display may be obscured slightly by the grab handle
Features
- OE factory look
- Nests your gauges as close as possible to the pillar for minimal vision impedance
- Pillar pod type: Replacement
- Made with tough ABS plastic
- Airbag compatible
- Finished in Charcoal (also available in virgin ABS SGP1103S and Light Grey SGP1103SLG)
- Suits 2 x 52mm gauges
- Maximum gauge depth 50mm
| SKU | SGP1103SC |
| Barcode # | 9348391035036 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.900m |
| Shipping Height | 0.780m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.140400000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
