Share This Item:
PRODUCT INFORMATION
SSH7101-KIT LDV T60 2.8 2017-21 Silicone Intercooler Hose Kit
Suits:
LDV _ T60 _ 2.8 _ SC28R150Q5 _ 110kW _ 2017-2021
Our 5 Ply Silicone intercooler hoses are the ideal replacement/upgrade for factory or OE style rubber hoses and come supplied with our dual bead stainless hose clamps. Featuring a robust 6mm wall thickness, a SAAS Silicone Turbo Intercooler Hose will provide additional pipe strength whilst remaining flexible and will not expand or collapse in on itself. Our new Stainless Dual Bead clamps provide greater clamping pressure whilst mitigating the risk of cutting into your hose. Don't be caught out with a split rubber hose roadside - upgrade to SAAS Silicone hoses today.
FVMQ Oil Resistance: FVMQ Fluorosilicones offer the highest level of oil resistance amongst the most common elastomers and are a popular solution within the aviation industry
Features
- SSH7101 - Cold Side Pipe. ID 1: 49.5mm. ID 2: 49.5mm
- SSH7102 - Cold Side Pipe. ID 1: 45mm. ID 2: 49.5mm
- SSH7103 - Hot Side Pipe. ID 1: 47mm. ID 2: 63mm
- Smooth Form 5 Ply polyester reinforced silicone moulded to factory shape
- 6mm wall thickness
- Stable operating temp from -50°C to +200°C
- Red FMVQ Fluorosilicone lining providing greater resistance to oil mist and EGR by-products
- Stainless Dual Bead Hose Clamps included
| SKU | SSH7101-KIT |
| Barcode # | 9348391035517 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 1.9000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.620m |
| Shipping Length | 0.325m |
| Shipping Cubic | 0.024180000m3 |
