PRODUCT INFORMATION
STS5250R Tow Loop Strap 250mm Red 5000Kg
The SAAS 5000kg tow loop strap features a flexible belt webbing in a 50mm (2") width and can be mounted to your vehicle via the 14mm (9/16") bolt hole on the 5mm plate. Approximately 250mm (10") in length it provides a convenient attachment point for tow ropes or even as a cool race look add on.
SAAS tow loop straps not only look great but are designed for strength and reliability when it comes to performance on the track. Can be mounted front or rear so no more running into those metal tow hooks and are available in both 250mm (10") or 350mm (14") lengths.
Meets Motorsport Australia requirements
Features
- Belt Width: 50mm (2")
- Length: 250mm (10")
- Rated: 5000kg
- Colour: Red
- Mounting: 5mm Plate with 14mm hole
| SKU | STS5250R |
| Barcode # | 9348391035807 |
| Brand | SAAS |
| Shipping Weight | 0.4990kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.014805000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
